Murat Kurum’un “Gündemimizde değil” dediği Kanal İstanbul’da çalışmaların devam ettiği resmen onaylandı

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Adayı AKP’li Murat Kurum‘un Kanal İstanbul Projesi hakkında dair “Gündemimizde değil” açıklaması bakanlık tarafından yalanlandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ”İnadına yapacağız ve İstanbul güzelleşecek” dediği Kanal İstanbul projesi yerel seçim sürecinde de gündem düşmüyor. AKP’nin adayı Murat Kurum, Kanal İstanbul sorularına açık açık yanıtlar vermekten imtina etse de zaman zaman “Gündemimizde yok” şeklinde açıklamalar yapıyor.

TIKLAYIN – Murat Kurum, “Kanal İstanbul” sorusunu bir kez daha yanıtsız bıraktı

Çalışmalar hız kesmeden devam ediyor

BirGün’den İsmail Arı‘nın haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 6 Mart tarihinde yöneltilen “Kanal İstanbul Projesi yapılacak mı?” sorusuna 14 Mart’ta yanıt verdi.

Bakanlığın yanıtında,“Projenin mühendislik çalışmaları tamamlanmış olup etaplar halinde imar planı çalışmaları devam etmektedir. Kanal İstanbul güzergahında yer alan ulaştırma yapılarına ait projelerin çalışmalarına başlanılmıştır. Etaplar halinde ilgili kurumlar ile koordineli olarak çalışmalar devam etmektedir” denildi. Yani açık bir şekilde projenin askıya alınmadığı ve çalışmaların son sürat devam ettiği açıklandı.

Kısa süre önce de Kanal İstanbul projesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2024-2028 yılı planında yer aldığı ortaya çıkmıştı. Planda 2027’ye kadar kanalın yüzde 30’unun, 2028’e kadar yüzde 45’inin tamamlanacağı ifade edilmişti.

Ayrıca Kanal İstanbul bölgesindeki konut projeleri içinde peş peşe ihaleler düzenleniyor. Binlerce konutun inşası için milyarlarca liralık ihalelere imza atılıyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise bu duruma tepki göstererek, “Bunlar gizli gizli ihale yapıp, bir yandan Kanal İstanbul’da yol yürümeye çalışıyorlar” demişti.

TIKLAYIN – İmamoğlu: Buradan ilan ediyorum, bu Kanal İstanbul meselesini, milletin uykularını kaçıran o ismiyle bile zihninden söküp atacağız 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x