Botoks neredeyse öldürüyordu

36 yaşındaki Alicia Hallock, Instagram’da üzücü hikayesini paylaşarak, başlangıçta migren ağrısını tedavi etmek için popüler kas dondurucu ilacı kullandığını söyledi.

Üç çocuk annesi anne, 17 Şubat’ta hastane yatağından yazdığı gönderide “Sonunda nadir bir komplikasyon yaşadım” diye yazdı. “Boynumdaki kaslara yayıldı ve şimdi birçok soruna yol açtı. Göz kapaklarım düşük, bu da çok fazla baskıya, bulanık görmeye ve baş dönmesine neden oluyor. Boynumdaki kaslar felç olduğu için başımı kaldıramıyorum.”

Üç çocuk annesi anne, 17 Şubat’ta hastane yatağında yazdığı bir gönderide “Sonunda nadir bir komplikasyon yaşadım” diye yazdı. “Boynumdaki kaslara yayıldı ve şimdi birçok soruna yol açtı.” Komplikasyonların yutma güçlüğüne yol açtığını, yani su yudumlarını veya tükürüğünü yutamadığı anlamına geldiğini ekledi.

Hallock takipçilerine, “Beni sürekli takip edilmek üzere yoğun bakım ünitesine götürdüler ve akciğerlerime ve boğazıma sıkışan mukusun tamamını çıkarmak için boğazıma 6 tüp ittirdiler” dedi.
Ertesi gün Hallock’un durumu kötüleşti .

Doktorlar ayrıca Hallock’un, vücudun sinirlerine saldıran son derece nadir ve potansiyel olarak ölümcül bir durum olan botulizm geliştirebileceğinden de endişeliydi.

Botulizm, genellikle uygun şekilde sterilize edilmemiş konserve etler ve diğer konserve gıdalarda yetişen bakterilerin neden olduğu bir zehirlenmedir. Ancak USA Today’e göre Botoks enjeksiyonları, gıda kaynaklı botulizme neden olan toksinin aynısını kullanıyor. Ancak bu durumda toksin saflaştırılır ve Gıda ve İlaç İdaresi standartlarını karşılar.

Hallock, “Bir doktor gıda kaynaklı botulizmi tedavi etmişti, ancak bakımımla ilgilenen hiç kimse bunu Botoks enjeksiyonlarından görmemişti” dedi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, etkileri hafifletmek için anneye özel bir botulizm antitoksini gönderdi.Ayrıca doktorların diğer ilaçları ve yumuşak yiyecekleri uygulayabilmesi için bir besleme tüpüne de yerleştirildi.
Doktorlar ayrıca Hallock’un, vücudun sinirlerine saldıran son derece nadir ve potansiyel olarak ölümcül bir durum olan botulizm geliştirebileceğinden de endişeliydi.
Boyun kaslarının felç olduğu göz önüne alındığında Hallock’un başını dik tutabilmesi için bir desteğe ihtiyacı vardı. Boyun kaslarının felç olduğu göz önüne alındığında Hallock’un başını dik tutabilmesi için bir Hastanede 18 gün kaldıktan sonra nihayet taburcu edilen Hallock’un iyileşme süreci halen devam ediyor.
“Evde bazı temel egzersizler yapacağım ancak dört ila altı hafta sonra Botoks’un etkisi daha fazla azalmaya başladığında ve boyun kaslarımdaki gücü gerçekten kullanıp yeniden inşa edebildiğimde, dört ila altı hafta sonrasına kadar fizik tedavi ve ayakta tedavi tedavisine güvenli bir şekilde yeniden başlayamayacağım. ” diye açıkladı.

Bu koşulların vücudunun Botoks enjeksiyonlarına nasıl tepki verdiğini etkileyip etkilemediği belli değil.
Her iki durumda da Hallock, enjeksiyonlardan kaynaklanan ciddi yan etkilerin nadir olduğunu itiraf ediyor. “İnsanların Botoks komplikasyonları var, hatta benim sahip olduğum semptomların bir kısmını veya tamamını yaşıyorlar” diye açıkladı. “Ancak benim yaşadığım şiddette veya derecede çok sayıda semptomun görülmesi son derece nadirdir. Bu yüzden hastane benim ve içinden geçtiğimiz bu tuhaf durum hakkında bir vaka çalışması yapıyor.”

Dermatolog Dr. Lindsey Zubritsky ayrıca USA Today’e Botox’un “çoğu insan için güvenli ve etkili kabul edildiğini” söyledi.

“Botox nadiren yanlış enjekte edildiğinde, enjeksiyon yapılan bölgelere bağlı olarak ağırlık hissine, kaşta sarkıklığa veya diğer istenmeyen asimetrilere neden olabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x